Stop ! wypalaniu traw
Wypalanie traw jest niebezpieczne a zarazem szkodliwe i przede wszystkim karalne. Część osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Pomimo corocznych apeli o zaprzestanie tego procederu, początek wiosny to okres fali pożarów traw i nieużytków. Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek.
Pierwsze cieplejsze dni przyniosły już pierwsze pożary. Do takiego zdarzenia doszło także wczoraj w rejonie rzeki Tyśmienica, gmina Siemień. W akcji udział brały miejscowe jednostki OSP. Wypalnie traw i nieużytkow niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Ogień, który może się rozprzestrzenić często przedostaje się na pobliskie lasy lub zabudowania. Niejednokrotnie takie działania kończą się utratą życia bądź przynoszą straty w mieniu. Pamiętajmy, że tego typu bezprawne działanie nie przynosi żadnego pożytku. Funkcjonariusze wobec osób wypalających trawy będą stosować sankcje prawne.
WYPALANIA TRAW ZABRANIA:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. (Dz. U. z 2013 r. poz. 627):
Art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.).
Art. 30 ust. 3 pkt 3 mówi, że „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo,
a w szczególności:
- rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu
lub nadleśniczego; - korzystania z otwartego płomienia;
- wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2011 r. Nr 109, poz. 719). Art. 40. ust. 1. mówi, że „w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów nie jest dopuszczalne wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, w szczególności:
1) rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu;
2) palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi”.
ZA WYKROCZENIA TEGO TYPU GROŻĄ NASTĘPUJĄCE SANKCJE:
Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.
Art. 131 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. (Dz. U. z 2013 r. poz. 627)
„Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska
lub szuwary podlega karze aresztu albo grzywny”.
Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci lub powstania strat materialnych.
Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997 r. Nr 88 poz. 553z późn. zm.)
„Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”
AŁ