Aktualności

Debata społeczna pn. „Cyberzagrożenia w społeczności lokalnej’

Data publikacji 27.04.2025

W gminie Podedwórze odbyła się debata społeczna skierowana do mieszkańców i poświęcona zagrożeniom w sieci. Przedstawiono jakie są cele cyberprzestępców, do czego służą wyłudzone przez nich nasze dane. Ponadto omówiono ryzyka w sieci, kiedy i na co należy uważać oraz jak w prawidłowy sposób korzystać z bankowości elektronicznej. Ważnym elementem spotkania była również informacja dotycząca korzystania z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W piątek w świetlicy wiejskiej w Podedwórzu odbyła się debata społeczna pn. „Cyberzagrożenia w społeczności lokalnej”.  Do udziału zaproszono koła gospodyń wiejskich, mieszkańców i pracowników instytucji państwowych z obszaru podlegającemu gminie Podedwórze.  

Debatę społeczną poprowadził i omówił najważniejsze zagadnienia aspirant Marcin Szczepaniak Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Parczewie. Nie zabrakło również dzielnicowego z rejonu gminy Podedwórze, policjantów zajmujących się profilaktyką społeczną.

Podczas spotkania omówiono kwestie merytoryczne związane z przedmiotowym zagadnieniem.

Przedstawiono czym są nasze dane osobowe, cele przestępców oraz ryzyka występujące w sieci.  Uzyskanie tych danych niestety służą głównie w celach przestępczych m.in. do: wyłudzeń pożyczek i kredytów, wyłudzeń pieniędzy od znajomych, kradzieży środków z konta bankowego.

Ponadto omówiono dane statystyczne dotyczące oszustw na terenie powiatu parczewskiego oraz wielkość strat mieszkańców w wyniku oszustw. Przygotowano porady, jak nie stać się ofiarą przestępstwa lub wykroczenia oraz wykorzystano materiały profilaktyczne w formie ulotek, filmu edukacyjnego oraz autentycznej rozmowy telefonicznej z osobą poddającą się za pracownika działu bezpieczeństwa banku.

Co warto zapamiętać korzystając z bankowości elektronicznej ?

  1. Korzystać z legalnego oprogramowania i dokonywać jego aktualizacji.
  2. Stosować programy antywirusowe.
  3. Tworzyć silne hasła z wykorzystaniem znaków szczególnych, a jeśli to możliwe ustawić dwuskładnikowe uwierzytelnianie w oparciu o aplikację lub kody.
  4. Weryfikować informacje otrzymane w autoryzowanych wiadomościach sms dot. rodzaju dyspozycji, kwoty, danych do transakcji.
  5. Nie otwierać i nie odpowiadać na linki i załączniki nieznajomego pochodzenia.
  6. Nie logować się z otwartych sieci Wi-Fi.
  7. Zawsze weryfikować usłyszane informacje i konsultować je z osobą zaufaną.

sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk

Powrót na górę strony