Pogadanka o szacunku, tolerancji i przemocy rówieśniczej
W ostatnich dniach policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną przeprowadziła pogadanki z uczniami na temat wzajemnego szacunku, akceptacji siebie i innych oraz zwróciła uwagę na występujące wśród młodzieży problemy przemocy. Podczas prelekcji omawiała również kwestie związane z mową nienawiści w cyberprzestrzeni. Spotkania miały charakter prewencyjny.
Jak waży jest szacunek dla każdego człowieka, tego nie trzeba nikomu tłumaczyć. Bez względu gdzie się, urodziliśmy, wychowaliśmy, kim są nasi najbliżsi i czym się zajmujemy w życiu. Każdego należy traktować zgodnie z powszechnie obowiązującymi normami etycznymi i moralnymi uznawanymi przez obywateli.
Ostanie spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej w Rudnie obejmowały tematykę tolerancji, wzajemnego szacunku, pomocy a także akceptacji samego siebie i innych na szkolnych korytarzach oraz w życiu codziennym. Policjantka rozmawiała z dziećmi i młodzieżą o tym, czym jest etyka, co rozumieją przez sformułowanie „mowa nienawiści”. Pytała dlaczego frustracja i złość najczęściej uwidaczniana jest przez nich w sieci. Tym samym zapoznała uczniów z konsekwencjami prawnymi osób nieletnich.
Podczas prelekcji mundurowa skupiła się również na kwestii szeroko rozumianej przemocy fizycznej oraz psychicznej. Po krótce przedstawiła przyczyny i podała cechy sprawcy przemocy. Poprosiła uczniów aby zwracali uwagę na zachowania kolegów, być może któryś z nich potrzebuje wsparcia i pomocy, a symptomów przemocy nie można bagatelizować. Policjanta przedstawiła jak reagować na przemoc? Jakie są jej skutki? Jak rozpoznać sprawcę przemocy? Najważniejsza jednak była informacja, gdzie należy szukać wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Była to cenna lekcja, którą uczniowie z pewnością zapamiętają oraz wykorzystają w podczas codziennych spotkań i relacji.
sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk