Aktualności

„Bezpieczni w sieci” – debata z seniorami

Data publikacji 19.02.2025

Wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury w Sosnowicy odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwo seniorów w sieci. Napływ nowych technologii, aplikacji mobilnych oraz urządzeń sprawia, że zagrożeń jest coraz więcej. Jak się przed nimi uchronić? Jak działają oszuści podszywający się pod różne instytucje? Jak ochronić swoje dane wrażliwe oraz oszczędności? Na te i inne pytania odpowiadali parczewscy mundurowi członkom Klubu Seniora. Padło wiele cennych uwag, a seniorzy podzielili się swoimi doświadczeniami.

Technologia mobilna nieustannie prze do przodu, a my nie możemy pozwolić by naraziła na starty społeczne i ekonomiczne osoby starsze. Zorganizowana wczoraj w Gminnym Ośrodku Kultury w Sosnowicy debata ma na celu zdobycie doświadczenia, osłuchania się z istniejącymi problemami, aby seniorzy potrafili realnie ocenić możliwe skutki czy to utraty tożsamości czy też próby oszustwa.

W debacie wzięli udział I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Parczewie podinspektor Sławomir Karpiński, Asystent Wydziału Prewencji aspirant sztabowy Krzysztof Dębowczyk, dzielnicowi oraz policjanci parczewskiej jednostki. Z zaproszenia skorzystali seniorzy z Klubu Seniora, pracownicy GOK oraz przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Sosnowicy.

Podczas prezentacji multimedialnej zostały omówione najnowsze metody oszustw poparte przykładami z dnia codziennego. Mundurowi przypomnieli również w jaki sposób chronić to, co mamy najcenniejsze czyli swoje dane osobowe oraz jak zachować się podczas rozmowy telefonicznej z osobami podszywającymi się pod różne instytucje. W krótkiej liczbowej statystyce pokazano jak kształtują się zgłoszenia dotyczące oszustw na terenie powiatu parczewskiego. Niestety nie napawają one optymizmem, gdyż tendencja jest wzrostowa pomimo szeregu prowadzonych akcji i kampanii społecznościowych w mediach i prasie.

Na koniec spotkania seniorzy odsłuchali i obejrzeli film edukacyjny z nagrania faktycznej rozmowy telefonicznej z osobą podającą się za pracownika banku, a następnie przystąpiono do krótkiej dyskusji. Padło wiele pytań, a policjanci rozwiali wszelkie wątpliwości uczestników spotkania.
Aby każdy mógł wrócić do treści zawartych w spotkaniu rozdano specjalnie przygotowane poradniki „Jak nie stać się ofiarą przestępstwa lub wykroczenia”.

 

sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk

Powrót na górę strony