Aktualności

Babciu, dziadku bądźcie bezpieczni w sieci i na drodze!

Data publikacji 22.01.2025

O tym, jak ważni dla nas są nasi bliscy każdy wie. Wczoraj parczewscy mundurowi pojawili się na ulicach miasta z okazji Dnia Babci i Dziadka rozmawiając o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, ochronie przed oszustami, umiejętnym korzystaniu z Internetu. Policjanci na pamiątkę spotkania wręczyli seniorom ulotki profilaktyczne, opaski odblaskowe oraz słodki upominek. Ponadto z okazji święta życzyli wszystkiego co najlepsze, a przede wszystkim bezpieczeństwa i uśmiechu każdego dnia!

Wczoraj na ulicach Parczewa można było zobaczyć parczewskich mundurowych. Z okazji Dnia Babci i Dziadka, seniorzy mieli okazję odbyć krótką rozmowę z policjantami. Akcja związana była z bezpieczeństwem osób starszych pod kątem oszustw oraz bezpieczeństwa na drodze.

Co zrobić gdy dzwoni telefon, a osoba podaje się za naszego bliskiego? Jak ochronić swoje oszczędności? Jak radzić sobie z cyberatakami? Na te i inne pytania odpowiadali dzielnicowi oraz policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną. Im więcej rozmawiamy, wymieniamy się doświadczeniami, jesteśmy w stanie uniknąć czyhających na każdym kroku zagrożeń.

Dodatkowo, aby wiedza została dobrze zapamiętana seniorzy otrzymali ulotki profilaktyczne z cennymi radami i wskazówkami. Dzięki takim spotkaniom będą pamiętać, że bez względu na sytuację należy zachować czujność w kontaktach telefonicznych z osobami podszywającymi się pod różne instytucje oraz w jaki sposób bezpiecznie poruszać się w sieci.

Ponadto z centrum miasta akcja przeniosła się na w rejon przejść dla pieszych, ruchliwych ulic. Tam policjanci prewencji oraz ruchu drogowego przypominali osobom starszym jak ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów. Dlaczego nie wolno korzystać z telefonu komórkowego wchodząc na przejście dla pieszych? Dlaczego pomimo pierwszeństwa należy się zatrzymać i zasygnalizować kierowcom, że chcemy przejść na drugą stronę ulicy?

Natomiast, co ważne w okresie zimowym dla funkcjonariuszy, to obowiązek korzystania z elementów odblaskowych po zmroku przez wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Jako osoby piesze w dużym stopniu jesteśmy narażeni na negatywne skutki zdarzeń drogowych. Ograniczenie naszej widoczność może spowodować nieodwracalne skutki zdrowotne podczas bezpośredniego kontaktu z pojazdem mechanicznym. Pamiętajmy, że nawet najdrobniejsze gadżety noszone w odpowiednim miejscu na naszym ciele są w stanie zapobiec tragedii.

Każdy napotkany senior oprócz życzeń otrzymał na pamiątkę spotkania opaskę odblaskową i słodki upominek.

sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk

Powrót na górę strony