Oszuści włamali się na konto społecznościowe 37-latki, zmienili aneks do umowy telefonii komórkowej i zakupili... drona
Kolejną ofiarą oszustwa w sieci padła 37 – letnia mieszkanka gminy Jabłoń. Oszuści uzyskali dostęp do jej konta w mediach społecznościowych, po czym rozesłali wiadomości z prośbą o pomoc. Ponadto dokonali zmian w aneksie do umowy usług telefonicznych, a także zakupili na raty drona o wartości ponad 5 tysięcy złotych. Przypominamy, że aby chronić swoje dane należy regularnie dokonywać zmian haseł dostępu oraz siły, aby uniemożliwić ich przełamanie potencjalnym oszustom i programom komputerowym!
Parczewscy mundurowi w tym tygodniu przyjęli kolejne zawiadomienie odnośnie niekorzystnego rozporządzenia mieniem 37 – letniej mieszkanki gminy Jabłoń. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że nieznany sprawca dokonał przełamania zabezpieczeń do konta społecznościowego kobiety, a następnie rozsyłał informację z prośbą o pomoc finansową. Chodziło o pożyczkę gotówki za pomocą podania kodu blik i opłaty paczki. Na szczęście nikt w tej sprawie nie został poszkodowany. Historia jednak na tym się nie kończy i ma ciąg dalszy.
Niestety zablokowanie konta to jedno, zaś kolejny problem pojawił się niedługo. Dotyczył kwestii otrzymania przez 37 - latkę do zapłaty wysokiej faktury VAT, co postanowiła zweryfikować.
Kobieta zadzwoniła na infolinię swojej sieci telefonii komórkowej, gdzie w rozmowie z konsultantem została poinformowana, że z jej konta został zmieniony aneks do umowy i usług, z których obecnie korzysta. Przejście nastąpiło z opcji optymalnej do maksymalnej co spowodowało zwiększenie rachunku. Ponadto zostało złożone zamówienie i wzięte na raty urządzenie w postaci drona na łączną kwotę ponad 5 tysięcy złotych. Status zamówienia to „zrealizowane”, gdyż zostało dostarczone do wskazanego punktu odbioru.
37 – latka bezwzględnie zaprzeczyła, aby to ona dokonała zmian i złożyła reklamację. Od razu domyśliła się, że padła ofiarą oszustwa. Natychmiast poinformowała policjantów żądając ścigania i ukarania sprawcy.
Pamiętajmy, aby ograniczyć możliwość przełamania zabezpieczeń elektronicznych należy stosować silne hasła dostępu, które jest trudne do złamania przez osoby lub programy komputerowe!
Unikaj:
- wybierania hasła podobnego do wcześniejszego
- haseł zawierających imiona i nazwiska, nazwy użytkowników, prawdziwe nazwiska, nazwy firm itp.
- wyrazów zapisanych w odwrotnej kolejności
- sekwencji (qwerty, abcdef, 12345 itd.)
- udostępniania haseł
- zapisywania swoich haseł i przechowywania ich w pobliżu komputera lub systemu logowania
- używania słowa „hasło” lub podobnych (spróbuj unikać używania cyfr zamiast liter, np. „ha5l0”)
Spróbuj:
- wybrać hasło, które zapamiętasz
- regularnie zmieniać hasła
- nie korzystać z tego samego hasła na wielu kontach i programach
- wybrać hasło, które nauczysz się wpisywać szybko, bez spoglądania na klawiaturę
- przekształcić łatwe do zapamiętania wyrażenie w akronim
sierżant sztabowy Ewelina Semeniu