Działania Policji i SOK na przejazdach kolejowo-drogowych
Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego parczewskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei z Lublina przeprowadzili działania prewencyjne przy najbardziej newralgicznych przejazdach kolejowo-drogowych na terenie powiatu parczewskiego. Ich główny cel to zapobieganie wypadkom drogowym oraz respektowanie obowiązujących przepisów. Przypominamy, że w ubiegłym roku na terenie województwa lubelskiego odnotowano 3 ofiary śmiertelne oraz 2 ranne w związku ze zdarzeniami na przejazdach kolejowych!
Z analizy zdarzeń na terenie województwa lubelskiego wynika, że w minionym roku kalendarzowym odnotowano 5 wypadków oraz 48 kolizji w rejonie przejazdów kolejowych. W ich wyniku śmierć poniosło 3 uczestników a 2 zostało rannych.
W związku z powyższym wczoraj policjanci drogówki oraz funkcjonariusze SOK z Lublina przeprowadzili wspólne działania w rejonach przejazdów kolejowych na terenie powiatu parczewskiego. Pod lupę funkcjonariuszy trafiły zarówno strzeżone jak i nie strzeżone przejazdy kolejowo - drogowe.
Celem działań jest współpraca różnych instytucji w celu zapobieżenia zdarzeniom drogowym w rejonie przejazdów oraz kształtowanie świadomości kierujących, co do konsekwencji nie tylko prawo – finansowych, ale przede wszystkim zdrowotnych osób uczestniczących w tego typu zdarzeniach. Działania policjantów jak i strażników mają przełożyć się na poprawę stanu bezpieczeństwa.
Wspólne patrole skupiły swoją uwagę na kwestiach:
- niestosowania się do sygnalizacji świetlnej z rogatkami (wjazd na przejazd podczas pulsujących świateł koloru czerwonego)
- niestosowanie się do znaków poziomych oraz pionowych zobowiązujących kierujących do obligatoryjnego zatrzymania przed przejazdem/ zaporami
- nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, które skutkują tragicznymi zdarzeniami drogowymi
- kontroli ładu i porządku publicznego w rejonie dworców, przystanków kolejowych
Na terenie powiatu parczewskiego były po pierwsze wspólne działania w roku 2025. Polegały głównie na zasadach prewencyjnych, jednak mundurowi zapowiadają, że tego typu patrole będą odbywały się cyklicznie. W kolejnych odsłonach kierujący muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi nieodpowiedniego zachowania, wynikających z nieprzestrzegania regulacji prawnych zawartych w przepisach ruchu drogowego.
sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk