„Dzieciństwo mocy bez przemocy” spotkania z dziećmi i młodzieżą
Miniony tydzień to czas spotkań parczewskich mundurowych z dziećmi i młodzieżą szkolną w ramach ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”. Głównym celem jest uwidocznienie problemu krzywdzenia dzieci w Polsce, uwrażliwianie społeczeństwa na problem przemocy rówieśniczej. Policjanci w trakcie prelekcji podkreślali, jak ważne jest reagowanie, wrażliwość osób które są świadkami przemocy, bo w dużej mierze ich działania, mogą uratować czyjeś zdrowie i życie. Odwiedziliśmy uczniów szkół w Parczewie, Milanowie i Jabłoniu.
Akcja jest organizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem Kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka.
Parczewscy policjanci swoje działania prowadzili wspólnie z przedstawicielem Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie. W ich trakcie rozmawiali z uczniami szkół podstawowych w Parczewie, Milanowie oraz szkoły średniej w Jabłoniu, o zjawisku przemocy rówieśniczej, jej formach oraz przykładach.
Policjanci zebrali również najnowsze dane statystyczne dotyczące skali przemocy wobec dzieci i nastolatków w Polsce. Wynika z nich, że 79% dzieci choć raz w życiu doświadczyła przemocy. Główne jej formy to: przemoc ze strony rówieśników 66%, przemoc ze strony najbliższego otoczenia 32% oraz przemoc z wykorzystaniem kontaktu sexualnego 26%.
Ponadto zatrważające dane przedstawiają statystyki odnośnie cyberprzemocy i hejtu. W przeciągu ostatnich 7lat (2017-2023) ponad trzykrotnie wzrosła ilość różnego rodzaju zamachów samobójczych, a w roku 2023 aż 145 dzieci odebrało sobie życie z różnych przyczyn.
Wspólne lekcje oparte były nie tylko na teorii, ale również na praktyce. Dzieci i młodzież miały okazje obejrzeć filmy profilaktyczne poświęcone zagadnieniom przemocy, cyberprzemocy i hejtu. Następnie najpierw w grupach odbyła się „burza mózgów”, a po niej dyskusja wszystkich uczestników spotkania, odnośnie wrażeń jakich mogli doświadczyć bohaterowie filmu. Ponadto padło wiele ciekawych pytań, sformułowań i rozwiązań dotyczących zaistniałych sytuacji. Całość spotkania zakończyła się pod hasłem „Dzieciństwo mocy bez przemocy”.
Nie bądź obojętny! REAGUJ!
#DzieciństwoBezPrzemocy
#polskapolicja
sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk