Majówkowy zawrót głowy – czyli „Miniporadnik dla sprzedawców alkoholu”
Wczoraj parczewscy policjanci wspólnie z członkami Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych prowadzili działania informacyjno – edukacyjne w sklepach spożywczych na terenie miasta i gminy Parczew. Celem było zwrócenie uwagi na szkodliwość spożywania alkoholu oraz respektowaniu przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Sprzedawcy otrzymali cenny poradnik.
Wczoraj parczewscy mundurowi wspólnie z członkami Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odwiedzili ponad 15 sklepów spożywczych, gdzie oprócz artykułów spożywczych sprzedawany jest również alkohol. Z uwagi na zbliżający się długi weekend majowy oraz okres wakacyjny popyt na tego rodzaju trunki wzrośnie. Wspólne działania to uświadomienie społeczeństwa, że problem alkoholowy wiąże się niebezpiecznymi sytuacjami, którym niejednokrotnie można zapobiec. Ważne jest, aby wiedzieć jak zareagować.
W trakcie spotkania z kierownikami sklepów oraz sprzedawcami odbyła się krótka prelekcja dotycząca szkodliwości spożywania alkoholu, konsekwencji nieprzestrzegania przepisów Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ponadto pracownicy otrzymali miniporadniki ze wskazówkami postępowania.
Policjanci zwracali szczególną uwagę na aspekty związane:
- ze sprzedażą alkoholu dla dzieci i młodzieży,
- koniecznością weryfikacji wieku jeśli nie mamy 100% pewności co do ukończenia 18 roku życia,
- zakazem sprzedaży alkoholu osobom pod widocznym działaniem alkoholu,
- sprzedaży alkoholu na kredyt lub pod zastaw,
- sprzedaży alkoholu osobom uprawnionym, które w dalszej kolejności przekazują zakupiony alkohol osobom nieletnim, co wymaga natychmiastowej reakcji oraz powiadomienia służb,
- postępowaniem z nietrzeźwymi klientami, konsekwentnej odmowie sprzedaży alkoholu,
- opanowaniem trudnej i konfliktowej sytuacji z awanturującym się klientem pod działaniem alkoholu.
Ostatnią przekazaną informacją było przypomnienie, że nieprzestrzeganie zasad i przyjętych norm wiąże się z wieloma konsekwencjami. Najpoważniejsze z nich to:
- utrata koncesji,
- wysokie kary pieniężne,
- utrata zaufania społecznego i dobrej opinii sklepu,
- agresja ze strony nietrzeźwych lub młodocianych klientów,
- szkody materialne powstałe podczas konfliktów.
Mundurowi uczulają aby podejmować racjonalne decyzje, zarówno sprzedaż jak i konsumpcja alkoholu może skutkować niebezpiecznymi konsekwencjami dla całego otoczenia. Dlatego nie daj się „zawrócić” – REAGUJ!
sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk