Aktualności

Akcja profilaktyczna „Bezpieczny maluch”

Data publikacji 10.01.2023

Od 9 do 13 stycznia będzie można zobaczyć więcej policyjnych partoli w rejonach szkół, przedszkoli, żłobków. Przed nami akcja profilaktyczna „Bezpieczny maluch”. Mundurowi będą sprawdzać czy opiekunowie w sposób prawidłowy przewożą swoje pociechy podczas drogi do placówek oświaty oraz czy wszyscy korzystają z pasów bezpieczeństwa. Cel jest jeden – promowanie zasad bezpieczeństwa i podniesienie świadomości na temat zagrożeń jakie z tego wynikają. W stosunku do osób nie przestrzegających przepisów będą wyciągane konsekwencje prawne.

W związku z niepokojącymi sygnałami dotyczącymi kierujących samochodami osobowymi, którzy przewożą dzieci do placówek oświatowo – wychowawczych niezgodnie z obowiązującymi przepisami zwartymi w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym od dzisiaj aż do piątku należy spodziewać się wzmożonych kontroli policji właśnie w tych rejonach.

Mundurowi będą zdecydowanie egzekwować od kierujących pojazdami korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz sprawdzać, czy dzieci są przewożone w sposób prawidłowy. W trakcie prowadzonych działań zostaną rozdane specjalnie przygotowane ulotki, z którymi warto zweryfikować czy fotelik, w którym przewozimy dziecko spełnia wymogi techniczne oraz czy jest dostosowany zarówno do montażu w pojeździe jak i warunków rozwojowych dziecka (jego wzrostu i wagi). Z kolei każda pociecha otrzyma pamiątkowy odblask, który będzie przypominał jej o spotkaniu.

Ponadto mundurowi odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania dotyczące przewożenia dzieci na podstawkach, na przednim siedzeniu pojazdu oraz kiedy zostaje zdjęty obowiązek jazdy w foteliku lub urządzeniu podtrzymującym.

Pamiętajmy, że dorosłego pasażera chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, zagłówki, fotele samochodowe i wiele innych systemów – w zależności od auta, którym podróżujemy. Malucha nie chroni nic. W dodatku posiada on inną budowę anatomiczną, stąd jest bardziej podatny na obrażenia.

Jeżeli chodzi o konsekwencje prawne i finansowe nie przestrzegania przepisów – kierujący może zostać ukarany mandatem karnym od 100 – 300 zł w zależności od czynu jakiego popełnił wraz z przypisanymi do niego punktami karnymi od 5 – 15. Drugą opcją zakończenia kontroli może być skierowanie przeciwko kierującemu wniosku o ukaranie do sądu.

 

sierżant sztabowy Ewelina Semeniuk

Powrót na górę strony