Podsumowanie akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu”
Zakończyła się akcja „Jednośladem bezpiecznie do celu” – skierowana do cyklistów oraz osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych i urządzeniach transportu osobistego. Parczewscy policjanci prowadzili działania informacyjno – edukacyjne zarówno z dziećmi i młodzieżą jak też osobami dorosłymi. Podczas spotkań poruszano podstawowe kwestie dotyczące znajomości przepisów ruchu drogowego. Ponadto rozdawano kamizelki odblaskowe w trosce o bezpieczeństwo osób poruszających się jednośladami.
Akacja „Jednośladem bezpiecznie do celu” prowadzona była na terenie całej Polski w dniach 1 kwietnia do 23 czerwca. Jednak w czasie trwania wakacji parczewscy policjanci również będą zwracać uwagę na osoby poruszające się jednośladami oraz na to, w jaki sposób stosują się do przepisów ruchu drogowego.
Całość kampanii na terenie naszego powiatu wspierana była przez Gminę Dębowa Kłoda oraz Firmę Karol Kani i Synowie. Za ich pośrednictwem komenda dysponowała ulotkami informacyjnymi, kamizelkami odblaskowymi oraz zestawami lampek rowerowych. Wszystkie te gadżety rozdawane były podczas spotkań profilaktycznych w różnych grupach wiekowych.
W trakcie trwania akcji policjanci ruchu drogowego w trakcie służb zwracali szczególną uwagę na cyklistów oraz brali udział w egzaminach na kartę rowerową na terenie szkół powiatu parczewskiego. Pierwszy etap który odbywał się indywidualnie w szkołach - to test. Kandydaci musieli wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego. W drugiej części brali już udział policjanci - to z kolei sprawdzian umiejętności praktycznych. Uczestnicy musieli sprawnie pokonać tor i sygnalizować wykonywane manewry oraz pamiętać o obowiązujących przepisach. Mundurowi zwracali uwagę na to jak cykliści radzą sobie z przeszkodami oraz w jaki sposób pokonują trasę, brali też pod uwagę czy właściwie interpretują znaki drogowe oraz sygnalizują wykonywane manewry. Można powiedzieć, że był to egzamin na pierwsze w życiu prawo jazdy.
Prowadzono działania profilaktyczne w szkołach z dziećmi i młodzieżą. Omawiano podstawowe zasady poruszania się po drogach publicznych, przedstawiono warunki korzystania oraz obowiązki kierujących jednośladami. Miłośnikom jazdy na rowerze przypominano, aby dbali o własne bezpieczeństwo. Obowiązkowo korzystali z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Dopiero w przypadku ich braku mogą poruszać się poboczem, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Dopiero wówczas można jechać jezdnią.
Przeprowadzane pogadanki skierowane były również do osób starszych, a więc seniorów i kół gospodyń wiejskich. I tu najważniejsze - rower, którym się poruszamy musi był sprawny technicznie i posiadać zgodne z przepisami wyposażenie. Kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa spowoduje, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Natomiast kask pomoże złagodzić urazy głowy w razie upadku.
Policjanci w ramach akcji brali czynny udział w różnego rodzaju festynach organizowanych z okazji dnia dziecka, festynach i piknikach rodzinnych. Podczas nich przeprowadzono quizy i zabawy profilaktyczne dotyczące znajomości przepisów ruchu drogowego. Uczestnicy otrzymywali gadżety, które mogą wykorzystać, aby być bardziej widoczni na drodze.
Spokojna i rozsądna jazda, przestrzeganie obowiązujących przepisów, zwracanie uwagi na wszystkich uczestników ruchu drogowego są najlepszym sposobem na bezpieczne korzystanie z drogi.
starszy sierżant Ewelina Semeniuk