Aktualności

Dopiero uzyskał prawo jazdy, a już je stracił

Data publikacji 17.01.2022

Policjanci parczewskiej drogówki zatrzymali do kontroli 23-letniego kierowcę osobówki, który mknął drogą wojewódzką z prędkością 113 kilometrów na godzinę. Mężczyzna tym samym przekroczył dozwoloną prędkość o 63 kilometry. Jak się okazało, 23- latek trzy miesiące temu zdał egzamin na prawo jazdy, które już stracił poprzez brak odpowiedzialności na drodze i bezmyślność. Pożegnał się z prawem jazdy na 3 miesiące i otrzymał mandat w wysokości 2000 zł.

Wczoraj w trakcie prowadzonych kontroli drogowych parczewscy mundurowi na jednej z dróg prowadzących do centrum miasta połączonych z drogą wojewódzką W815 zatrzymali do kontroli drogowej 23- letniego mieszkańca Lublina.  Młody mężczyzna pojazdem marki Kia Ceed jechał znacznie szybciej niż zezwalają na to przepisy.  W terenie zabudowanym osiągnął prędkość 113 km/h co oznacza, że przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 63 km/h.

Prędkość mierzona była nowym urządzeniem Trucam, będącym na wyposażeniu policjantów ruchu drogowego, który oprócz pomiaru prędkości, daje możliwość utrwalenia obrazu mierzonego pojazdu.

Kierowca popełnił wykroczenia drogowe, za które nowy taryfikator przewiduje grzywnę w łącznej wysokości 2000 złotych oraz 10 pkt karnych. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami 23- latek pożegnał się z prawem jazdy na 3miesiące.  Jak się okazało w policyjnych bazach danych 23- latek 3 miesiące temu zdał egzamin i odebrał prawo jazdy, które już stracił poprzez brak odpowiedzialności na drodze i bezmyślność.  

Kierujący, który niedawno odbył egzamin i uzyskał prawo jazdy w przepisach traktowany jest jako „młody kierowca”, który powinien stosować się bezwzględnie do obowiązujących przepisów przez okres przejściowy 2 lat.  Ponadto art. 135 Ustawy Prawo o ruchu drogowym daje również policjantom możliwość zatrzymania prawa jazdy w razie:

  • przekroczenia przez kierującego pojazdem w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub
  • stwierdzenia, na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub
  • trzy wykroczenia określone w art. 86 § 1 lub 2 (kolizja drogowa) , art. 87 § 1 (prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka), art. 92a w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h lub art. 98 (niezachowanie ostrożności przy korzystaniu z dróg wewnętrznych)ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2021 r. poz. 281).

 

starszy sierżant Ewelina Semeniuk

Powrót na górę strony